Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Franca dhe Britania investojnë për dronët e luftës në ajër

france-angliFranca dhe Britania e Madhe do të investojnë më shumë se dy miliardë euro në një program të përbashkët për prodhimin e dronëve për luftime operacionale deri në vitin 2030.

Sipas një deklarate të firmosur sot nga dy vendet gjatë një mbledhje franko-britanike në Amien (veri të Francës).

Është hera e parë që Parisi dhe Londra publikojnë angazhimin financiar të tyre në këtë projekt, bazat e të cilit janë hedhur gjatë një mbledhje të mëparshme në vitin 2014 në Brize Norton (Angli qendër).

Franca dhe Britania e Madhe arritën në janar 2014 në Brize Norton të punojnë së bashku për një sistem ajror luftimi të ardhshëm (FCAS, Future Combat Air System).

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet