Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Hahn apel opozitës: Larg dhunës, kthehuni në Kuvend

hahnKomisari për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, ka kërkuar nga opozita që të kthehet në Kuvendin e Kosovës.

Ai ka zhvilluar një takim me anëtarët e Komisionit për Integrime Evropiane të Kuvendit të Kosovës, në mesin e tyre edhe anëtarët opozitarë, Ilir Deda i VV-së, Time Kadriaj e AAK-së dhe Valdete Bajrami e Nismës për Kosovën.

“Kishim një takim konstruktiv me Komisionin për Integrime Evropiane të Parlamentit të Kosovës. Kam kërkuar nga opozita që të largohen nga dhuna dhe të bëhen pjesë konstruktive e debatit në Kuvend në interes të vendit. Ndryshimet politike mund të tejkalohen vetëm me dialog. Demokracisë së shëndoshë i duhet debat konstruktiv dhe bashkëpunim në mes të të gjitha forcave politike”, ka shkruar Hahn në Twitter, raporton KTV.

Në një njoftim për media të zyrës së tij, thuhet se ai gjithashtu ka folur për rëndësinë që Kosova t’i përmbushë sa më shpejt kriteret për liberalizim të vizave.

Hahn gjithashtu ka thënë se zbatimi i marrëveshjeve dhe dialogu në përgjithësi është i rëndësishëm për rrugën evropiane të Kosovës.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.