PD letër Venecias: Nuk jemi dakord me draftin e reformës në drejtësi

Kliko per me shume info

reformaKomisioni i posaçëm i reformës në drejtësi, konfirmuar tashmë për t’u mbledhur të premten, do të ketë në fokus kërkesën e grupit të ekspertëve të nivelit të lartë që drafti i hartuar prej tyre për ndryshimet kushtetuese të çohet për ekspertizë në Komisionin e Venecias.

Drafti i eksperteve të nivelit të lartë është i vetmi dokument që do jetë në tryezën e anëtarëve të komisionit, pavarësisht se mediatikisht u bë publik edhe drafti i ministrisë së Drejtësisë, që ekspertët e nivelit të lartë thanë se kanë përfshirë në variantin final edhe disa prej propozimeve të këtij dikasteri.

Kliko per me shume info

Megjithatë, kjo nuk mbyll diskutimin politik, edhe brenda dy partive të koalicionit PS dhe LSI. Partia Socialiste konfirmohet se do të kërkojë që drafti të çohet në Venecia dhe vetëm pas përgjigjes nga ky organizëm të nisë diskutimi politik.
Ndërsa LSI ia ka lënë takimit të nesërm, vendimin për pozicionimin ndaj draftit final të ekspertëve. Ende nuk ka konfirmim zyrtar se cila do të jetë vota e saj për draftin final në Venecia, votë që është edhe vendimtare për të bërë shumicën në komisionin e posaçëm për shkak të përbërjes së barabartë. Mesa duket kjo ka qënë edhe çështja që është diskutuar në takimet e gjata mes kryeministrin Rama dhe kryeparlamentarit Meta edhe gjatë paradites se kësaj të enjte. Pas këtyre takimeve pyetjes së Top Channel nëse anon nga Pro-ja vota e LSI-së, burimet iu përgjigjen me “besoj se PO”.

Shkaku i votës vendimtare  të LSI-së, mesa duket ka qënë edhe qëllimi i takimit të ambasadores së BE-së Romana Vlahutin në zyrën e Ilir Metës, pas takimit të tij me Ramën. Po ashtu mësohet edhe për një telefonatë të ambasadorit amerikan Donald Lu me kreun e LSI-së. Pritshmëria e Partisë Socialiste është që drafti të marrë Ok-jin e komisionit të premten, dhe përballja e qëndrimeve të bëhet pasi dy ekspertët e Venecias të kenë mbërritur në Tiranë në 21 dhe 22 janar.

Pavarësisht se cili do të jetë qëndrimet brenda mazhorancës, opozita e ka marrë vendimin e saj. Lulzim Basha i ka qëndruar deklaratës se Partia Demokratike nuk do të çojë asnjë draft të ri në Venecia, sepse siç tha, refuzonte të merrte pjesë në ballon me maska të Edi Ramës, kur detyra e tyre ishte të dërgonin atje një draft konsensual.

Ajo çfarë do të bëjë Partia Demokratike është informimi i komisionit të Venecias nëpërmjet një letre, ku do të sqarojnë me detaje pozicionin e opozitës se përse drafti që do të shkojë në Venecia nuk ka konsensusin e Partisë Demokratike dhe sesi qeveria po përpiqet të kapë politikisht sistemin e drejtësisë.

Këto qëndrime gjithashtu pritet të bëhen publike gjatë mbledhjes së komisionit të posaçëm parlamentar për reformën në drejtësi.

loading...

8 COMMENTS

 1. po lulushi mos do ti nxjerri syte vetes se tij, apo saliut te votoje pro reformes ne drejtesi? Ata po e sabotojne sheshit, se dihet qe po u be ajo reforme ata do japin llogari te paret.

  • nuk ke se cfare te presesh nga nje KAFSHE E MJERE qe emrin e ka gjet tamam: retard, truri nuk funksionon fare. I MJERI ti qe akoma nuk te ka dale qymyri, po jep urdhera si ne kohen e sales. Po “ylli” i saliut perendoi o truthare, dhe sala ra nga fiku. Tani presim reformen t’ja vene 2 kembet ne nje kepuce, hahahaha, dhe ….NGUSHELLIME per dhimbjen e madhe qe te shkatojne gjithe keto komente. Po zoterise vizion pse s’ta mban ti pergjigjesh? hahahahaha, je nje cope GOMAR dhe asgje me shume.

   • po cfar vizioni keni ju,more certifikata familjare,po ju jeni me ordineret qe ekzistoni,vizion spiunash vizion burg per nje kupon,po i leni njersit ne mjerim vetem vrasje droge dhe korupsion ka qeveria ed kurves

 2. Segment te politikes nga pozita por qe nuk guxojne te dalin hapur
  nga opozita e pushtuar qe perpiqen te gjejne cfare do preteksi vetem e vetem
  qe te vonojne sado pak ate qe tashme eshte nisur
  ruejna zot po u be me votim te fshehte ne parlament
  (shqiperine e mori lumi mos rri po zhduko o shqipetare)
  por jo kete here me mbeshtetjen gjere ne fund te am , LU
  reforma do te votohet

  • Pershendetje!
   Cdo koment me fyerje, fjale banale dhe sharje do te fshihet, i kujtdo qofte, pa asnje perjashtim. Do fshihen te gjitha sapo te konstatohen. Komentet nuk jane objektivi yne primar. Objektivi yne eshte informacioni, komentet jua kemi lene ju te lira, por kur shani, fyeni dhe perdorni fjale te padenja, do fshihen absolutisht. per kete nuk ka asnje tolerim, do ndodhe eshte ceshtje kohe sa te kontrollohen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here