Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

“The Revenant” triumfon në nominimet e Oscar

revenantPas triumfit në Golden Globes, filmi “The Revenant” ka lënë pas të gjithë filmat me 12 nominime për edicionin e 88-të të çmimeve Oscar.Filmi që i zhvendos ngjarjet në shek. 19., ka marrë nominimin për figurën më të mirë, drejtorin pmë më të mirë dhe performancën e aktorit Leonardo di Caprio, veç të tjerash.

Lista e plotë e nominimeve për çmimet Oscar:

FIGURA MË E MIRË

The Big Short

Bridge of Spies

Brooklyn

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

Room

Spotlight

REGJISORI MË I MIRË

The Big Short

Mad Max: Fury Road

The Revenant

Room

Spotlight

AKTORI MË I MIRË

Bryan Cranston, Trumbo

Matt Damon, The Martian

Leonardo DiCaprio, The Revenant

Michael Fassbender, Steve Jobs

Eddie Redmayne, The Danish Girl

AKTORJA MË E MIRË

Cate Blanchett, Carol

Brie Larson, Room

Jennifer Lawrence, Joy

Charlotte Rampling, 45 Years

Saoirse Ronan, Brooklyn

AKTORI MË I MIRË JOPROTAGONIST

Christian Bale

Tom Hardy

Mark Ruffalo

Mark Rylance

Sylvester Stallone

AKTORJA MË E MIRË JOPROTAGONISTE

Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight

Rooney Mara, Carol

Rachel McADams, Spotlight

Alician Vikander, The Danish Girl

Kate Winslet, Steve Jobs

EKRANI MË I MIRË ORIGJINAL

Bridge of Spies

Ex Machina

Inside Out

Spotlight

Straight Outta Compton

EKRANI MË I MIRË I ADAPTUAR

The Big Short

Brooklyn

Carol

The Martian

Room

ANIMIMI MË I MIRË

Anomalisa

Boy and the World

Inside Out

Shaun the Sheep Movie

When Marnie Was There

FILMI MË I MIRË I HUAJ

Embrace of the Serpent

Mustang

Son of Saul

Theeb

A War

DOKUMENTARI MË I MIRË

Amy

Cartel Land

The Look of Silence

What Happened, Miss Simone?

Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË

Carol

The Hateful Eight

Mad Max: Fury Road

The Revenant

Sicario

REDAKTIMI MË I MIRË

The Big Short

Mad Max Furty Road

The Revenant

Spotlight

Star Wars: The Force Aëakens

DIZAJNI MË I MIRË I PRODHIMIT

Bridge of Spies

The Danish Girl

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

KOSTUMI MË I MIRË

Carol

Cinderella

The Danish Girl

Mad Max: Fury Road

The Revenant

MES MË TË VOTUARVE

Bridge of Spies

Carol

The Hateful Eight

Sicario

Star Wars: The Force Awakens

KOLONA ZANORE MË E MIRË

50 Shades Of Gray

Racing Extinction

Youth

The Hunting Ground

Spectre

EFEKTET MË TË MIRA VIZUALE

Ex Machina

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

Star Wars: The Force Awakens

MAKJAZHI MË I MIRË

Mad Max

The 100-Year-Old Man who Climbed Out a window and Disappeared

The Revenant

MIKSIMI MË I MIRË MUZIKOR

Bridge of Spies

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

Star Wars: The Force Awakens

REDAKTIMI MË I MIRË ZANOR

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

Sicario

Star Wars: The Force Awakens

DOKUMENTARI I SHKURTËR MË I MIRË

Body Team 12

Chau Behind the Lines

Claude Lanzman

A Girl in the River

Last Day of Freedom

FILMI I SHKURTËR MË I MIRË

Ave Maria

Day One

Everything will Be Okay

Shok

Stutterer

ANIMIMI I SHKURTËR MË I MIRË

Bear Story

Prologue

Sanjay’s Super Team

We Can’t Live without Cosmos

World of Tomorrow

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet