Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Sulmi terrorist në Stamboll, arrestohen 3 rusë

rusiTurqia ka arrestuar tre shtetas rusë me dyshimin se kanë lidhje me grupin militant Shteti Islamik.

Të arrestuarit dyshohen se ishin në kontakt me militantët e IS-it në zonat e konfliktit dhe i kanë furnizuar me pajisje logjistike.

Konsullata ruse në Antalia ka konfirmuar lajmin, ndërsa ka thënë se arsyet për arrestimin e tyre pritet të sqarohen.

Arrestimi vjen një ditë pas një sulmi në Stamboll ku mbetën të vrarë 11 persona, 8 prej të cilëve janë turistë gjermanë.

Ministria e Jashtme ruse ka njoftuar në muajin nëntor se më shumë se 2 mijë e 700 rusë kanë shkuar në Siri dhe janë bashkuar me Shtetin Islamik. 160 prej tyre janë vrarë, 73 të tjerë janë kthyer dhe 36 janë arrestuar.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet