“ISIS po shëndrrohet në një ushtri fëmijësh”

Kliko per me shume info

isis20152Shteti Islamik gjithnjë e më shumë është duke i plotësuar radhët e veta me fëmijë, për të zëvendësuar mijëra militantë të vrarë nga sulmet ajrore që udhëhiqen nga SHBA-të.

Kolonel Pat Ryder, zëdhënës ushtarak në SHBA ka deklaruar se numri i ushtarëve fëmijë është në rritje të vazhdueshme dhe se pikërisht ata po përdoren për të dënuar me vdekje të burgosurit.

Kliko per me shume info

“Ne e kemi parë këtë trend të rritet në mënyrë të ndjeshme, sepse Shteti Islamik në mënyrë të detyrueshme rekruton fëmijë për të shkuar në luftë”,- tha ai, duke e quajtur një gjë të tillë si ‘praktikë të pështirë dhe të paligjshme’.

“Kjo është një tregues se ata janë duke u mposhtur gjithnjë e me shumë”,- shtoi ai.

Ryder i ka bërë këto komente një ditë pas publikimit të videos të tmerrshme, ku shfaqen gjashtë ushtarë fëmijë duke vrarë forcat e sigurisë siriane të zënë rob nga xhihadistët, transmeton ‘Blic’.

I pyetur nëse koalicioni me vetëdije po bombardon fëmijët ushtarë, Ryder është shprehur se, sulmet ajrore të udhëhequra nga SHBA-të mundohen të shmangin vrasjen e çdo personi të pafajshëm në fushën e betejës.

“Por, nëse një luftëtar i ISIS’it është i armatosur dhe sulmon, atëherë ai është objektiv legjitim ushtarak”,- tha ai duke përdorur një akronim alternativ për grupin është, cili është i njohur edhe si “ISIS” dhe “Daesh”.

Sipas Pentagonit, numri i xhihadistëve të vrarë është mes 23 dhe 33 mijëve.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here