Rusia akuzon rëndë Turqinë: Po furnizohet me naftë nga ISIS

Kliko per me shume info

Rusia akuzon përsëri Turqinë në lidhje me tregtinë ilegale të naftës nga Siria.


Presidenti Putin – “Kemi informacione qe konfirmojne se nafta e Shtetit Islamik hyn ne territorin e Turqise ne shkalle industriale. Kemi arsye te forta te besojme se rrezimi i bombarduesit tone kishte si qellim te pengonte perpjekjen e Rusise per te nderprere trafikun e kesaj nafte drejt porteve te Turqise…”, citon Rusia Sot.

Kliko per me shume info

Me pas ajo ka publikuar edhe nje imazh duke shkruar se:

Ministria e Mbrojtjes nxjerr fakte te reja qe provojne perfshirjen e shtetit Turk ne kontrabandimin e naftes te prodhuar ne zonat e kontrolluara nga ISIS.

Ne Turqi 1 gazetar ka humbur jeten dhe 3 te tjere jane arrestuar pasi publikuan informacione lidhur ndihmen ne armatime qe qeveria u jep grupeve radikale (perfshire ISIS) ne Siri.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here