Vezë ndaj Ramës, 8 studentë mbahen në qeli, policia pengon Avokatin e Popullit

Kliko per me shume info

studentettAvokati i Popullit ka nisur hetimet per ceshten e shoqerimit ne polici te studenteve te akuzuar per goditjen me veze ndaj kryeministrit Edi Rama.
Fillimisht policia nuk ka lejuar inspektoret e AP qe te hynin ne paraburgim per te pare kushtet ne te cilat po mbahen studentet.
Te rinjtë qe u shoqëruan nga policia ne ambientet e komisariatit, jane transferuar ne Drejtorinë e Policisë se Kryeqytetit. Ata janë marre ne pyetje lidhur me ngjarjen.
Menjëherë pas mbërritjes se tyre, janë grumbulluar dhjetëra studente te tjerë. Ata kane qëndruar ne mbështetje te kolegeve dhe kane kërkuar lirimin e menjëhershëm te tyre. Mes te shoqëruarve nga policia, janë edhe dy te rinj nga Kosova. Fillimisht u dyshua se ata ishin aktiviste te Vetëvendosjes, por kjo e fundit e mohoi nje gjë te te tille.

Policia ka hedhur poshtë pretendimet e aktivisteve, se ndaj tyre është ushtruar dhune. Ndërkohe, behet me dije se pas përfundimit te procedurave te marrjes ne pyetje, te gjithë te shoqëruarit do te lihen te lire. Per shoqërimin e studenteve, ka reaguar edhe lideri i opozitës Lulzim Basha, i cili ka dënuar veprimet e policisë.

Kliko per me shume info
loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here