Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Erzen Brecani: Ja ku gaboi RENEA në Lazarat

erzen-brecaniErzen Breçani, ish- anetar i forcave speciale, ishte ndër të parët që u shfaq në spital kur mbërritën efektivët e plagosur në Lazarat. Në ato momente ai nuk ka dhënë shumë komente, por pas disa ditësh ai e ka komentuar vrasjen e pjesëtarit të forcave Renea, Ibrahim Basha.

“Nuk kemi një koordinim të forcave të RENEA-s me policinë lokale,” ka thënë Brecani për Gazetën Shqip. “Kjo pasi nuk u kanë dhënë informacionin e duhur specialëve se personat kanë një rrezikshmëri të lartë, nuk u kanë dhënë informacionet se personat janë në këtë godinë apo janë në lëvizje”.

“Unë e kam vlerësuar operacionin e vjetshëm në Lazarat, por nga ajo kohë ka kaluar një vit dhe gjatë kësaj kohe, anëtarët e këtij grupi kanë shprehur pakënaqësitë e tyre për RENEA-n. Gabimi më i madh i policisë ka qenë tërheqja dhe që e kanë lënë të riorganizohej ai grup. Aq më tepër që janë persona të rinj, përdorues të lëndëve narkotike. Gjatë një viti nuk janë mbajtur nën përgjim të vazhdueshëm, apo nuk kemi parë që gjatë këtij viti të bëhet një arrestim i një të kërkuari nga policia”.

Ai thotë se RENEA nuk duhej të kishte hyrë në Lazarat me makinë të pablinduar.

“Ne kemi hyrë më parë edhe me mjete të tjera, edhe me Benz të thejshtë, por me targa të përshtatshme, por një mjet Volksëagen nuk duhej të ishte futur”.

“Është një lloj hakmarrjeje ndaj forcave të policisë. Duhet të sqarojmë se e njëjta situatë ka ndodhur në vitin 1998 në Lazarat, ku policia hyri pa plan, pa objektiv dhe u plagosën 7 efektivë”.

Në fund, Breçani ka thënë se ministri Saimir Tahiri duhet të heqë dorë nga drejtimi operacional i policisë dhe të rikthejë në detyrë profesionistët, që janë larguar, por që kanë fituar gjyqin.

“Në asnjë vend të botës nuk ikin brenda një viti 35-40 efektivë të RENEA-s dhe të zëvendësohen me të rinj”, thotë ai.

“Kur kam qenë pjesë e atij reparti, kurrë nuk kemi nxjerrë në shërbim efektivë që nuk kanë mbushur 6 apo 8 muaj nga futja te RENEA-s”.

Ibrahim Basha ishte pranuar në RENEA vetëm dhjetorin e shkuar dhe ishte në vend të parë të një furgoni policie të pablinduar, kur u qëllua për vdekje.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
2 Comments
  1. tokesori says

    ja dhe KRIMINELI…, u mendua dhe pas nje jave po del dhe kakaris. YT , more PLEH, ta njohim surratin se kush je…Do tregosh ti se kush gaboi, ti ke qene mbeshtetesi kryesor i krimielave ne Lazarat, dhe ne gjithe Shqiperine, pacavure saliut…

  2. MALSORI says

    te tille kuadrash jane jahte rangut kjo quhet rilindje
    te tille pesonash si BREQANI e shume te tjere i duhen atdheut

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet