Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

Veliaj: Puna e vetme e kryetarit të Bashkisëe në 4 vjet, i dha leje ndërtimi vetes

veliajDuke folur për ndotjen e mjedisit në Tiranë dhe programin e tij mbi këtë çështje, kandidati i majtë për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj, tha sot se nuk ka asnjë dyshim pse kryeqyteti i Shqipërisë është një nga vendet më të ndotura të Europës.“Për çdo qytetar që është çuar sot në mëngjes dhe ka lexuar faqet e para të të gjitha gazetave, nuk është habitur pse jemi këtu ku jemi. Në një qytet ku e vetmja punë që kryetari i Bashkisë ka bërë në 4 vjet, është që i ka dhënë leje vetes së vet për të ndërtuar katin e 13 aty ku ka shtëpinë në katin e 12, nuk ke çfarë pret tjetër. Një kryetar bashkie që jeton tërë kohën në Hollandë, vjen në Shqipëri si turist dhe kur vjen ka vetëm dy arsye: ose t’i japë leje ndërtimi vetes së tij duke shtuar ndotjen e duke rritur betonizimin e qytetit ose të thërrasë ‘te sheshi te sheshi’. Ne nuk na duhet një kryetar bashkie që punon vetëm për veten, nuk na duhen njerëz që qëllimin e vetëm kanë si të shtojnë katet e shtëpive apo klinikave të tyre. Ne na duhen njerëz që janë në Tiranë 24 orë në ditë dhe 7 ditë të javës, në krye të punës”, deklaroi Veliaj, duke iu referuar publikimit në media të lejes së ndërtimit të kryebashkiaku Lulzim Basha i ka dhënë vetes në 1 gusht 2014, për të shtuar edhe një kat në pallatin ku jeton.

Sipas Veliajt, qyteti që kemi sot është dëshmi e kësaj katastrofe, e faktit se zgjedhjet në 2011 u vodhën, duke thënë se qytetarët janë të parët “ndërkohë që, ja ku jemi sot pas 4 vitesh, të vetmit që ishin të parët ishte kryetari i Bashkisë, Shkëlzeni me kalë, ndërtimet te diga e Liqenit dhe të gjithë doktorët që ndërtuan klinika ku s’kalon dot asnjë ambulancë apo zjarrëfikse. Ky është realiteti i qytetit që kemi trashëguar sot”, deklaroi Veliaj.

Duke shpjeguar programin e tij për të ulur ndotjen mjedisore në Tiranë, Veliaj tha se do të reduktohet trafiku, nëpërmjet promovimit të përdorimit të mjeteve alternative të transportit dhe duke shtuar sipërfaqet e gjelbra. Ai tha se qyteti do të pastrohet rregullisht, mbeturinat do të mblidhen në orare, si dhe do të vendosen sistemet e detyrueshme të filtrimit, do të ndërtohet një impiant për përpunimin dhe riciklimin e mbetjeve, por edhe ndërtimi i një impianti modern për përpunimin e ujërave të zeza.

Pikat e programit kundër ndotjes mjedisore:

– Reduktojmë trafikun, promovojmë përdorimin e mjeteve alternative të transportit dhe shtojmë sipërfaqet e gjelbra;

– Garantim i pastërtisë së rrugëve dhe hapësirave publike;

– Mbledhje e mbeturinave në oraret me më pak lëvizje;

– Vendosja e detyrueshme e sistemeve të filtrimit;

– Ndërtim i një impianti për përpunimin dhe riciklimin e mbetjeve;

– Pastrim nga mbetjet i lumenjve në territorin e Tiranës;

– Ndërtim i një impianti modern për përpunimin e ujërave të zeza.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.