Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

Njeriu i pazakontë që flet 59 gjuhë të huaja


Ziad Fazah është poligloti i vetëshpallur i cili është në gjendje t`i flasë 59 gjuhë rrjedhshëm. I lindur në Liberi nga prindër me origjinë nga Libani ai shfaqi talentin e tij për gjuhë qysh në moshë shumë të re.

Në rininë e tij të hershme kur ai ishte vetëm 17 vjeçar, familja e tij u shpërngul për në Brazil duke i dhënë ati mundësinë që t`i perfeksionojë aftësitë e tija në të mësuarit rrjedhshëm të gjuhës braziliane.

Studimet për gjuhë gjermane ai i vazhdoi në Instituin Goethe në Gjermani duke studiuar kështu për gjuhë gjermane. Ai ishte përfituesi i një prej bursave më prestigjioze të cilat i shërndan ky institut.

Ziad është në gjendje të flasë rrjedhshëm në gjuhën angleze, arabike, portugeze, franceze, italiane, hinduse, greke, kineze, mandarine, japoneze, holandeze, suedeze, ruse e deri persishten e vjetër.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Kliko per me shume info

Leave A Reply

Your email address will not be published.