Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Nishani në ceremonitë e përkujtimit të 100-vjetorit të Betejave Tokësore

nishanPresidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani, me ftesë të Presidentit të Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, mori pjesë në Samitin e Paqes dhe ceremonitë e përkujtimit të 100-vjetorit të Betejave Tokësore dhe Detare të Çanakalasë zhvilluar në Stamboll dhe Çanakkale, më 23 dhe 24 prill 2015. Në këto ceremoni morën pjesë mbi njëzet Krerë Shtetesh, si dhe një numër i madh kryeministrash, kryeparlamentarë, ministra të jashtëm dhe përfaqësues të tjerë të vendeve të angazhuara në luftë si dhe të atyre që kanë humbur bashkëkombasit e tyre në këto beteja.

Presidenti i Republikës për nder të luftëtarëve me kombësi shqiptare të rënë në betejat e Çanakalesë, por jo vetëm, vendosi në Monumentin e Heroit një kurorë me lule në emër të Shqipërisë. Gjithashtu Presidenti Nishani bëri homazhe në varret e ushtarëve të rënë në këtë betejë.

Kreu i Shtetit mori pjesë edhe në ceremonitë e organizuar nga Britania e Madhe dhe Irlanda e Veriut në monumentin Cape Helles Commonwealth, ndërtuar për nder të  luftëtarëve të rënë të rënë në këto beteja; britanikë, irlandezë, australianë, neozelandezë e kanadezë. Këto ceremoni u kryesuan nga Princi Charles i Uellsit si dhe Presidenti i Irlandës Higgins ku i pranishëm ishte dhe Presidenti i Turqisë Erdoğan.

Gjatë pjesëmarrjes në aktivitetet e Samitit dhe në ceremonitë përkujtimore të Betejave të Çanakalesë, Presidenti i Republikës pati rastin të bashkëbisedonte për çështje me interes dypalësh dhe shumëpalësh me Presidentin e Turqisë Erdoğan, Princin Charles të Uellsit, Kryeministrin e Zelandës së Re si dhe me homologë të vendeve të rajonit, Presidentin maqedonas Ivanov si dhe Presidentin e Pakistanit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet