Politika

Ligji i ri, ja sa pension do të marrin Rama, Berisha e Nano

nanoNëse ish-Kryeministri Sali Berisha vendos të dalë në pension, do të përfitojë rreth 1 milionë e 200 mijë lekë (të vjetra) nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore.

E njëjta gjë mund të thuhet dhe për Presdentin e Republikës Bujar Nishani, Kryeministrin Edi Rama dhe deputetët e Parlamentit.

Duke u bazuar të ndryshimet në ligjin për pensionet suplementare, gazeta ka bërë sot kalkulimet e përafërta se sa mund të jetë pensioni, për Presidentin Nishani, Ish-Kryeministrin Sali Berisha, ish-kryeministrin Fatos Nano dhe Kryeministrin aktual Edi Rama. Ligji i ri u jep funksionarëve të shtetit pension prej 25% të pagës referuese, nëse kanë deri në 2 vjet shërbim, ndërsa për çdo vit,  mbi 2 vjet, përfitojnë një rritje prej 5%. Funksionarët e lartë të shtetit mund të marrin, pension pleqërie deri 60% të pagës referuese dhe mbi këtë tavan, nuk mund të përfitojë asnjë person.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Artikuj te ngjashem

2 komente

  1. Si nuk zihen njehere ne parlament kur diskutohet per pagen e tyre,haram buka e ksaj toke o te mallkum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close