Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Rusia rezikon ta humbë organizimin e Botërorit 2018

rusiZëvendëspresidenti i FIFAs, Jeffrey Webb, thotë se Botërori në Rusi mund të rrezikohet nëse ata nuk do të mund ta zgjidhin problemin e racizmit në vend.

“Përfundimisht Rusia është një sfidë e madhe për FIFA-n dhe Kupën e Botës nga këndvështrimi i racizmit”, ka thënë Webb për ESPN , transmeton Telegrafi.

“Ka shumë punë të bëhet në aspektin edukativ. Ministri për Sport i Rusisë, Vitaly Mutko, i cili po ashtu është pjesë e komitetit ekzekutiv të FIFA-s, e ka pranuar këtë dhe unë besoj se tash ata do të nxjerrin plane për të filluar aplikimin e programeve edukative”.

“Është një mundësi e madhe për të ndikuar disa ndryshime dhe për të nxitur ndryshime gjatë tre viteve të ardhshme. Ne duhet ta bëjmë. Ne nuk mund të kemi Botëror atje nën kushtet aktuale”, ka shtuar ai.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet