Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Papa para vendimit historik: Do t’i jepet fund beqarisë së priftërinjve

Papa-Françesku4Papa Françesku premtoi të gjejë një zgjidhje për beqarinë, e cila është e detyrueshme tek klerikët katolikë, duke vënë në dukje se i duhet edhe pak kohë, raporton gazeta italiane La Repubblica.

I pyetur nëse priftërinjtë katolikë një ditë do të lejohen të martohen, Papa tha se beqaria është vendosur pak më pak se njëmijë vjet më parë dhe se disa klerikë nga Lindja, me leje të Vatikanit, mund të kurorëzohen.

loading...

Rekomandojme

“Ky është një problem, por jo më i madhi. Do të merr pak kohë, por gjithmonë ekziston një zgjidhje dhe do të përpiqemi ta gjejmë atë”, tha Papa Françesku , pa dhënë asnjë detaje shtesë.

Më parë, Papa refuzoi mundësinë e heqjes së beqarisë për arsye se ne jemi “shpesh viktima të përkohshmes” ndërsa, beqaria për priftërinjtë dhe murgeshat duhet të jetë “zgjedhja përfundimtare”.

Në një intervistë për La Repubblica, Papa Françesku ka dënuar dhunën seksuale ndaj fëmijëve, duke e quajtur atë si një “plagë” të Kishës Katolike.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet