Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

F1: Mercedes dominon provat e lira të Melbourne

fo0rmulaSkuadra kampione në fuqi dominoi provat e lira të zhvilluara në pistën e Melbourne me Nico Rosberg që la pas Lewis Hamilton.

Sezoni i ri i Formula 1 nis aty ku përfundoi ai i vitit të shkuar. Mercedes tregon menjëherë muskujt duke u dhënë një sinjal të qartë kundërshtarëve se lufta edhe këtë herë mund të zhvillohet brenda familjes gjermane.

Skuadra kampione në fuqi dominoi provat e lira të zhvilluara në pistën e Melbourne me Nico Rosberg që la pas Lewis Hamilton, ndërsa Ferrari edhe pse në ndjekje të Mercedes duket se është ende larg performancës maksimale.

Me kohën 1 minutë, 27 sekonda e 697 të mijtat, piloti gjerman la pas kampionin e botës, i cili nuk shkoi më lart se 1 të dhjetat më shumë, ndërsa Sebastian Vettel u rendit në vendin e tretë me 715 të mijtat më shumë.

Kimi Raikkonen plotësoi tablonë e katërshes së parë, duke konfirmuar punën e mirë që ka bërë skuadra nga Maranello për të fituar sa më shumë terren dhe për të ngushtuar diferencat e mëdha që kishte gjatë sezonit të shkuar me Mercedes. Edhe Williams dha një sinjal shprese me vendin e pestë të Valteri Bottas, i ndjekur në këtë klasifikim nga Kvyat dhe debutuesei Sainz.

Fundjava nuk filloi në mënyrën më të mirë për Daniel Ricciardon dhe Felipe Massan, të cilët hoqën dorë nga sesioni i dytë i provave të lira për shkak të problemeve në motorët e Red Bullit dhe Williamsit, ndërsa Giedo van der Garde nuk zbriti në pistë pasi Sauber nuk ka mundur ende t’i sigurojë një liçensë garimi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet