Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

BERZH, 290 mijë euro për planin e transportit në Shqipëri

BERZHBanka Evropiane për Ndërtim dhe Zhvillim (BERZH) i ka akorduar qeverisë shqiptare një fond granti prej 289.383 eurosh për planin e qëndrueshëm të transportit në Shqipëri(PQT).

Në komisionet e përhershme të Kuvendit po shqyrtohet sot marrëveshja e grantit ndërmjet qeverisë shqiptare dhe BERZH, ky i fundit në cilësinë e administratorit të fondeve grant për këtë sektor.

Granti prej 289.383 eurosh do te jetë një dokument kyç per Ministrinë e Transportit dhe Infrastrukturës(MTI) ne përmbushjen e qëllimit për kursimin e energjisë për sektorin e transportit në Shqipëri dhe për një zhvillim të qëndrueshëm të rrjetit të transportit.

Për transportin kombëtar, objektivi kryesor është të përgatisë një plan pragmatik, duke vendosur objektiva për zhvillimin e qëndrueshëm të rrjetit multimodal të transportit, ndërsa për transportin urban/qytetas, t’i sigurojë MTI-së politikat e praktikave më të mira, të cilat mund të zbatohen në nivel vendor. Për këtë qëllim do të përgatitet edhe një plan veprimi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet