Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Më 20 mars, eklipsi më i madh i Diellit që nga viti 1999

diellMuajin që vjen, afro 90 për qind e territorit të Evropës do të errësohet, shkaku i zënies së Diellit nga Hëna.

Mëngjesin e 20 marsit, Hëna do të lëvizë në trajektoren e saj dhe do të shkaktojë hije në Tokë, duke zënë dritën e Diellit.

Astronomët kanë paralajmëruar se ky do të jetë errësimi më i madh në 16 vitet e fundit, transmeton Telegrafi.

Në shumicën e vendeve, zënia e Diellit do të zgjas prej dy deri në tre minuta.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.