Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

SHBA rikthen në flotë avionin e frikshëm bombardues, B-52

b52-airplanePër herë të parë, Forca Ajrore e SHBA ka rikthyer një avion B-52 bombardues që ishte magazinuar në bazën ajrore Davis-Monthan Air Force pranë Tucson, Arizona, ku ushtria dërgon avionë që kanë dalë nga përdorimi i flotës aktive.
Avioni Stratofortress, 53-vjeçar, me numër në bisht 61-1007, me nofkën “Rider Ghost” kishte qenë në ruajtje në shkretëtirë në kujdesin e Hapësirës ajrore dhe Mirëmbajtjës pranë Regeneration Group (AMARG) që nga viti 2008.
Mijëra e avionëve janë të ruajtura në hambarin e forcës ajrore në një mjedis shkretëtire me klimë të thatë që favorizon ruajtjen e tyre.
Disa janë përdorur për furnizimin me pjesë për aeroplanët që shërbejnë ende në flotën aktive.
Të tjerët janë të sjellë përsëri në shërbim. Ghost Rider, pasi të përmirësimet, do të bëhet i pari B-52 që të kthehen në detyrë.

Teknikët janë duke verifikuar problemet në linjën e karburantit dhe të gomave si pasojë e qëndrimit të gjatë të avionit në hambar, njoftoi CNN, citon lajmifundit.al. Pasi është punuar dhe ringjallur, shumë pjesë të avionit janë ndërruar krejtësisht ndërsa motorët e aeroplanit janë testuar përsëri në janar.
Më 13 shkurt, Ghost Rider fluturoi përsëri, në një fluturim tre-orësh nga baza Davis-Monthan në shtëpinë e tij të re Base Barksdale Air Force në Shreveport, Luiziana.
Procesi i “ringjalljes” së avionit mori 70 ditë, sipas raportit të forcave ajrore

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet