Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

39 milionë euro dëme nga përmbytjet

baAfërsisht 39 mln euro është dëmi i shkaktuar në total si pasojë e përmbytjeve në vend. Televizioni Klan ka mësuar se nga verifikimi në terren nga grupet e punës, rezulton që dëmi më i madh të jetë shkaktuar në objekte dhe infrastrukturë që shkon afro 15 milionë euro dhe në pemtari me rreth 12 milionë euro.

Por nuk mbeten pas edhe dëmet në bujqësi me afërsisht 9 milionë euro, në blektori 700 mijë euro dhe në sera në rreth 2 milionë euro.

Janë kryesisht dëme të shkaktuara në Vlorë dhe Fier, Berat dhe Gjirokastër.

Në sipërfaqe dëmi në bujqësi llogaritet në 9000 hektarë tokë. Në pemtari rezulton afro 80 Ha tokë e dëmtuar ose rreth 12.500 rrënjë.

Nga përmbytjet janë shënuar dëme të mëdha në shpendë, në bagëti të imta, gjedhë dhe derra.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet