Super-Benzi, prezantohet makina që kushton 1 milionë dollarë

Teknologji

benz-amg88Kompania gjermane e makinave, Mercedes-Benz ka nxjerrë në treg modelin e saj më të fundit, Mercedes-Benz G63 AMG, një prej makinave më të forta dhe luksoze që janë parë ndonjëherë.

Makina në fjalë kushton 1 milion dollarë dhe mund të arrijë shpejtësinë 60 km/h për 5.3 sekonda. Ajo është në versionin 6×6 dhe në pjesën më të madhe të saj është prej metali të pastër.

Sipërfaqja e makinës është e blinduar, përfshirë edhe xhamat që janë imune ndaj çdo llojn plumbi. Makina ka një motor turbo V8 5,5 litra dhe 544 kuaj fuqi.

Përsa i përket luskit ajo qëndron brenda mjetit. Nëse futesh brenda saj të duket vetja si në një suitë mbretërore ku nuk mungon asgjë për të kaluar një udhëtim mëse komod.

ME TE LEXUARAT