Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Cani: Ndryshimet në ligjin për huamarrjen shtetërore në dobi të ekonomisë

caniMinistri i Financave, Shkëlqim Cani deklaroi të martën se ndryshimet në ligjin e propozuar nga qeveria për huamarrjen shtetërore janë në dobi të ekonomisë dhe jo maxhorancës. Sqarimi i ministrit të Financave u bë në komisionin parlamentar të Ekonomisë dhe Financave ku u diskutua dekreti i Presidentit për kthimin e ligjit “Për huamarrjen shtetërore, borxhin shtetëror dhe garancitë shtetërore të huas në Republikën e Shqipërisë”. “Ky ligj nuk thyen kufirin e borxhit, por thjeshton procedurat e marrjes së borxhit. Ne mund të japim llogari dhe informacion çdo 4 muaj në komisionin e Ekonomisë për borxhin”, u shpreh Cani.

Deputeti i Partisë Socialiste, Anastas Angjeli në fjalën e tij, theksoi se argumentimet e presidentit nuk janë të mjaftueshme për të mos miratuar ligjin.

loading...

Rekomandojme

Por ish-ministri i Financave, deputeti i Partisë Demokratike, Ridvan Bode u shpreh se ligji është antikushtetues, ndërsa kërkoi të mos miratohej ligji pa u ndryshuar kushtetuta. “Opozita mbështet dekretin e Presidentit dhe ligji nuk duhet miratuar pa u ndryshuar Kushtetuta”, deklaroi Bode.
“Do të kemi konsultime me ekspertë vendas dhe të huaj të kontraktuar edhe nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore. Zbatimi i ligjit sa më shpejt është në dobi të gjithë ekonomisë shqiptare”, u përgjigj ministri Cani. Ai sqaroi se ndryshimet në ligj nuk prekin nivelin e huamarrjes shtetërore.

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ktheu në Kuvend në mesin e muajit janar ligjin “Për huamarrjen shtetërore, borxhin shtetëror dhe garancitë shtetërore të huas në Republikën e Shqipërisë”, pasi e cilësoi si antikushtetuese nismën e qeverisë. Në dekretin e kreut të shtetit, ligji numër 181 për marrjen e borxheve apo kredive të qeverisë pas miratimit të Kuvendit, cilësohet nga Presidenti si një veprim që bie ndesh me ligjin themeltar të shtetit shqiptar. Vetë nisma e miratuar nga Kuvendi shkaktoi jo pak debate brenda mazhorancës, e cila shihej si një shmangie e Kushtetutës. Por një zgjidhje që u ofrua nga Kuvendi monitorim bashkë me qeverinë me një komision ad-hoc, pa e votuar huan, u cilësua si e pranueshme, edhe pse nuk ishte në përputhje me Kushtetutën.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet