Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Bruksel, Cipras optimist për gjetjen e një zgjidhjeje afatgjatë me BE-në

alexis-tsipras2Kryeministri grek, Alexis Cipras u shpreh sot optimist për mundësinë e gjetjes së një zgjidhjeje afatgjatë për vendin e tij me Bashkimin Evropian pasi u takua me presidentët e tre institucioneve të BE-së, përfshirë këtu dhe atë të Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker.

“Jam shumë optimist për faktin se ne do të bëjmë të pamundurën për gjetjen e një zgjidhjeje të përbashkët afatgjatë për të ardhmen tonë”, deklaroi Cipras gjatë një deklarate të shkurtër i shoqëruar nga presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz.

loading...

Rekomandojme

Kryeministri i ri i të majtës radikale u prit më herët nga presidentët e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe i Këshillit Evropian, Donald Tusk.

“Historia e Bashkimit Evropian është bërë pjesë e mosmarrëveshjeve, por në fund ekziston një kompromis. Ne duhet të punojmë së bashku për gjetjen e një marrëveshjeje të përbashkët”, theksoi ai para se të vijonte vizitën në Paris ku do të takohet me presidentin francez, François Hollande.

“Ne jemi të gatshëm të negociojmë, ne kemi qëllimet tona që janë respektimi i sovranitetit të popullit grek dhe në të njëjtën kohë respektimi i rregullave evropiane”, theksoi ai.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet