Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Vdes milionerja italiane, ia lë pasurinë shqiptares

milionerja2015italianeShqiptarja Tatjana Gjergo, e cila punonte si ndihmëse e astrofizikanes italiane Margarita Hack ka përfituar një pasuri marramendëse me dhurim.
Shpërblimi për punën e saj është 500 mijë, bashkë me shtëpinë e një pasanikeje italiane, e cila u nda nga jeta më 13 qershor të vitit 2013.

Disa ditë pas vdekjes së astrofizikës Margherita Hack, më 29 qershor 2013 bashkëshorti i saj Aldo nënshkruan një testament ku urdhërohej që e gjithë pasuria, rreth 700 milionë lekë të vjetra, t’i shkonte kujdestares shqiptare.
Kjo e fundit ishte kujdesur për vite me radhë për astrofizikanen dhe burrin e saj, Aldo De Rosa, deri në momentet e fundit të jetës.
“Dëshiroj që pas vdekjes time të gjithë të mirat materiale që zotëroj të kalojnë në emër të zonjës Tatjana Gjergo”, e cila bëhet trashëgimtare e ligjshme e pasurisë.
Margarita Hack, 81 vjeçe, kishte sqaruar në testamentin e saj se pas vdekjes së saj dhe burrit, depozitat bankare që arrinin e në vlerën 500 mijë eurove, si dhe shtëpia me vlerë mbi 100 mijë euro do të shkonin për pjesëtarët e familjes dhe shoqatat e mbrojtjes së kafshëve, por duket se burri i saj e ka ndryshuar, ndoshta sepse amaneti i gruas nuk ishte plotësuar si duhej.
Astrofizikania konsiderohet e para femër e cila drejtori Observatorin Astronomik të Triestes. Në karrierën e saj shkencore ajo njihet për kontributin në klasifikimin e yjeve dhe konsiderohet ndër zërat më të fortë të komunitetit shkencor evropian e botëror.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet