Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

BMW dhe Rolls Royce zgjidhin problemin e hakerave

bmwBMW në kumtesë ka theksuar se shoqata gjermane e motoristëve ADAC ka vërejtur problemin që u paraqit te modelet të pajisur me softuerin “ConnectedDrive” i cila ka shfrytëzuar çipin e posaçëm për njohjen e pajisjeve të shfrytëzuesve të automobilave.

Modelet që kanë pasur probleme me këtë sistem janë Rolls Royce “fantom”, Mini hatchback dhe shumica e BMW –ve kësaj radhe “e3” e modelit elektrik. Automjete janë prodhuar ndërmjet marsit 2010 dhe dhjetorit 2014, thuhet në kumtesën e ADAC, e BMW ka shtuar se nuk di të jetë keqpërdorur asnjë rast i këtij gabimi.

Vozitësit këtë softuer kanë mundur ta përdorin për mbylljen e dyerve, por edhe për funksione të tjera si ofrimi i informatave në komunikacion, argëtim online dhe kontrollim të pajisjeve klimatike. Rreziku i sigurisë është paraqitur me rastin e transmetimit të shënimeve, thuhet nga BMW.

ADAC ka treguar se pikërisht ky problem është paraqitur në sistemet e BMW e firma gjermane ka ndërmarrë hapa që të eliminojë depërtimin përmes shifrimit të komunikacionit brenda automobilit duke përdorur standardin “HTTPS” [Hypertext Transfer Protocol Secure].

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet