Prishtinë, një protestë për dy çështje

0

proteste-350x155Një protestë për dy çështje të ndryshme, me thirrjet “Jabllanoviç jashtë!” dhe “Trepça është e jona!” zhvillohet sot në Prishtinë, me mbështetje nga opozita e organizime ardhjesh edhe nga qytete tjera të Kosovës. Drejt kryeqytetit, ku protesta fillon në orën 14:00, janë nisur grupet e organizuara të protestuesve nga qytete të ndryshme kosovare, në disa prej të cilave edhe është protestuar ditëve të kaluara.
Protesta është thirrur nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila në Kuvendin e Kosovës përfaqësohet me 16 deputetë, dhe Shoqata “Thirrjet e Nënave” e familjeve të viktimave e të zhdukurve të luftës, “si reagim ndaj deklaratave të ministrit serb në qeverinë e Kosovës Aleksandar Jabllanoviç, i cili protestueset shqiptare në Gjakovë i ka quajtur ‘egërsira’” dhe pas zhvillimeve rreth Trepçës kur “qeveria që vetë e sponsorizoi Ligjin dhe thirri seancën e jashtëzakonshme, e tërhoqi të njëjtin Ligj për ta rikthyer në Kuvend me ndryshime thelbësore”.
Organzatorët theksojnë “gjithëpërfshirjen e mbështetjes që i është bërë protestës së të shtunës me kërkesa shkarkimin e ministrit Jabllanoviç dhe që Trepça të jetë ndërmarrje publike”.

Në seancën e djeshme të Kuvendit të Kosovës, në “koha për deklarime jashtë rendit të ditës” kishte opinione të ndryshme të deputetëve për aktualitetin, ndërkohë që krahas VV-së si organizatore protestën e sotme e mbështetë dhe me paralajmërim pjesëmarrje edhe pjesa tjetër e opozitës – AAK e cila ka 11 deputetë dhe Nisma me 6 deputetë, duke shprehur “shqetësim për zhvillimet e fundit në vend”.
Instituti Demokratik i Kosovës, pjesë organizatave joqeveritare, i ka dhënë “përkrahje protestës për shprehjen e vullnetit qytetar” dhe ka bërë “thirrje që protestat qytetare të jenë të qeta, ndërsa partitë opozitare të adresojnë vullnetin e protestuesve në Parlament dhe institucione qeveritare”.

Kliko per me shume info

Ndërkohë, Policia e Kosovës bëri të ditur se me qëllim të informimit të opinionit publik lidhur me protestën e paparalajmëruar siç parashihet me ligjin mbi tubimet publike, e cila pritet të mbahet sot në orën 14:00, Policia e Kosovës me kohë ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme duke marrë të gjitha masat për mbarëvajtjen e saj. Policia ka shtuar masat e sigurisë për të garantuar rend, qetësi dhe siguri publike, para, gjatë dhe pas protestës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.