Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Pas 4 raundesh votimi, një gjyqtar zgjidhet president i Italisë

matarella-italiGjykatësi Sergio Mattarella është zgjedhur president i ri i Italisë.
Pas katër raundeve të votimit nga të cilat tri dështuan, gjykatësi është zgjedhur nga shumica e votave në detyrën e presidentit të Italisë.
Mattarella ka marrë 505 vota ditën e sotme. Kreu i qeverisë Mateo Renzi u bëri thirrje zëdhënësve të Partisë Demokrate cdhe të tjerëve të votojnë gjykatësin.
I zgjedhuri president u propozua nga Renzi ndërsa gjykatësi në fakt vjen nga Demokracia Kristiane, por mbahet mend si një figurë e përmbajtur.
Ai ka qenë anëtar i gjykatës Kushtetuese dhe ministër ku ka drejtuar dikasterin e mbrojtjes kur hoqi shërbimin e detyrueshëm ushtarak në Itali.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet