Durrës, pezullohet lundrimi i anijeve të peshkimit, shkak reshjet e shiut

Aktualitet

porti_durresitReshjet e dendura të shiut dhe era e forte ka sjellë probleme në portet e vendit. Në portin e Durrësit është pezulluar lundrimi i anijeve të peshkimit.

Forca e detit aktualishtë mbërrin në 5.5 ballë dhe shpejtësia e erës shkon në 24 metra në sekondë.

Ndërkohe burime pranë kapitenerisë së portit të Durrësit bëjnë me dije se nuk ka probleme sa i përket lundrimit te anijeve të tonazhit të rëndë.

 

 

Sakaq, reshjet e shiut që vijojnë të jenë intensive kanë shkaktuar edhe mjaft probleme sa i përket përmbytjeve në zonat periferike te qytetit bregdetar kryesisht në Spitallë dhe zonën e ish-Kënetës.

ME TE LEXUARAT