Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Arabia Saudite dëshiron Olimpiadë vetëm për meshkuj

Harta-rajonale-e-Arabise-SauditeNjë zyrtar i Komitetit Olimpik të Arabisë Saudite ka dalë me idenë se shteti i tij dëshiron të organizojë Lojërat Olimpike vetëm për meshkujt ndërsa ato të femrave të zhvillohen në Bahrain.

Princi Fahad bin Jalawi Al Saud, këshilltar i presidentit të Komitetit olimpik arab, ka thënë se shteti i tij mund të garojë për Olimpiadë duke bashkëpunuar me një shtet tjetër arab, transmeton Koha.net.

“Shoqëria jonë mund të jetë shumë konservative. Nuk mund ta përjetojë lehtë se një femër mund të garojë në sporte, veçanërisht në atë të notit”, ka thënë Al Saud.

“Veshjet sportive nuk janë të lejuara në publik. Për këtë arsye kulturore, është e vështirë të organizojmë ngjarje ndërkombëtare”.

“Gjithmonë kemi bashkëpunuar me Bahrainin. Ky shtet mund të organizojë Olimpiadën për femra ndërsa ne atë për meshkuj”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet