Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Spaho: Komisioni për Reformën në Drejtësi të funksionojë mbi bazën e konsensusit

spahoNënkryetari i Parlamentit, njëkohësisht edhe deputeti PD, Edmond Spaho deklaroi se komisioni për reformën në drejtësi duhet të funksionojë mbi bazën e konsensusit, mes dy  forcave politike.  Komisioni për reformën në drejtësi u diskutua sot në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve.

Deputeti Spaho, po ashtu bëri të ditur edhe njëherë se opozita dorëzoi dy amendamentet për karburantin dhe për energjinë. Përkatësisht zvogëlimi i taksës së qarkullimit dhe heqjen e TVSH në çmimin e energjisë. Ndërsa tha se nuk u diskutua per ligjin e hapjes së  dosjeve.

Edmond Spaho: “Kërkuam që komisioni për reformën në drejtësi të funksionojë mbi bazën e konsensusit, të jetë në numër të barabartë pjesëmarrja ndërmjet pozitës dhe opozitës, kërkesë e cila do të shqyrtohet në një mbledhje të ardhshmë të Konferencës së Kryetarëve.

Po kështu paraqitëm edhe dy propozime për ndryshime në projektligje, atë për zvogëlimin e taksës së qarkullimit si dhe propozimin tjetër për heqjen e TVSH në çmimin e energjinë elektrike edhe këto do të diskutohen në procedurat dhe shpresojme të futen në kalendarin e punës së kuvendit.

Jo nuk ishte objekt i punës së kësaj konferencës së kryetarëvë ligji për dosjet. Kur të vijë në kuvend do të japim opsionet tona.Do t’i shqyrtojmë të dy variantet që janë paraqitur në Kuvend.”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet