Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shitjet e iPhoneve, Apple shënoi fitime rekord në fund të vitit 2014

appleKompania “Apple” raportoi fitimin më të madh, të siguruar në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, gjatë të gjithë historisë së kompanive publike.

Sipas raportimeve nga kompania, 18 miliardë dollarë neto jane siguruar në tremujorin e fundit fiskal, me një rritje prej 37% të të ardhurave.

Sipas “Standard and Poor’s” shifrat ne fjale kapërcejnë edhe 15,9 miliardët, që fitoi “Exxonmobil” në tremujorin e dytë të 2012-s, por edhe rekordin e mëparshëm të “Gazprom”-it në tremujorin e parë të 2011-s prej 16,2 miliardë dollarësh.

Duket se pas kësaj rritje të ardhurash të “Apple”-it qëndrojnë shitjet rekord të “iPhone”-ve. 74,5 milionë të tillë janë shitur në tre muaj deri më 27 dhjetor, një nivel ky shumë më i lartë se pritshmëritë e ekspertëve.

“Interesi ndaj produkteve të Apple është tepër i lartë gjatë gjithë kohës, duke befasuar edhe pritshmëritë tona”, tha kreu ekzekutiv i kompanisë, Tim Cook, në një videokonferencë me analistët. “Kjo sasi shitjes është vështirë të kuptohet”, tha ai, i cili shtoi më pas se “Apple” ka shitur mesatarisht rreth 30 mijë iPhone çdo orë.

Aksionet e “Apple” pësuan një rritje me 5% me t’u hapur bursa, pas këtij lajmi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet