Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kinematë më të bukura në botë (foto)

kinemaShumë njerëz në botë preferojnë të shohin filma, por si dhe ku i shohin ata, shpesh herë është shtëpia apo ndonjë kinema e rëndomtë.

Për të parë një film në rehatin maksimale dhe për ta përjetuar atë tërësisht, disa disenjatorë në botë kanë krijuar kinematë më të mira në botë.

Disa nga këto kinema kanë histori interesante dhe kanë shpëtuar nga bombardime e zjarre. Disa të tjera, siç transmeton atsh, janë demoluar, rinovuar e ruajtur veçantinë e tyre. Këto kinemanë në galerinë më poshtë janë të njohura në botë jo vetëm për rëndësinë e tyre kulturore por edhe për vlerat arkitekturore që ato bartin.

Disa të tjera janë shumë modern dhe kanë një interier tejet interesant, duke filluar nga ato më klasike me ulëse madhështore deri te ato me shtretër, barka apo edhe pishina.

 

Olympia Music Hall, Francë

Kinemaja fantastiko-shkencore, Hollywood Studios

Kinemaja Elektrike, Notting Hill

Kinemaja Kineze, Los Angeles

Kinemaja Lëvizëse, Paris

Kinemaja me pishinë, Londër

The Pramoung Theater, Kaliforni

Kinemaja Kurshumli An, Shkup

Kinemaja me kopsht dimëror, Toronto

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet