Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Vajza e paralizuar, shkruan roman me gishtat e këmbës

vajza-paralizuarNjë grua kineze e cila ka mbetur me aftësi të kufizuara pas një paralizë cerebrale, sa që ajo mund të kontrollojë siç duhet vetëm këmbën e saj të majtë,  ka habitur botën duke shkruar 60.000 fjalët e një romani fikshën duke përdorur vetëm gishtërinjtë e saj.

Hu Huiyuan u rrit në një komunitet rural në provincën Anhui të Kinës Lindore , ku madje edhe fëmijët e aftë për punë luftojnë për të marrë një arsim formal, citon lajmifundit.al. Por tani 21 -vjeçarja ishte aq e vendosur për të mësuar, sa ajo mësoi të lexojë dhe të shkruaje duke përdorur vetëm titrat televizive.

Ndërsa ajo shkruan në kompjuter, Hu ka nevojë të jetë e lidhur në karrocën e saj me një rrip për të stabilizuar atë.


Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet