Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Asteroidi gjigand kalon pranë Tokës


Jo çdo javë fillon me një asteroid 900 m të gjatë duke kaluar mjaft afër Tokës dhe që ju mund ta shquani me dylbi.
Por kjo mbrëmje (e hënë, 26 Janar) ka qenë e vecantë pasi para perqndimot të diellit asterodi 2004 BL86 i është afruar tokës 750.000 milje.

“Ndërsa kjo nuk përbën kërcënim për Tokën, për të ardhmen e parashikueshme , kjo është një qasje relativisht e ngushtë nga një asteroid relativisht i madh, kështu që kjo na ofron një mundësi unike për të vëzhguar dhe për të mësuar më shumë”, deklaroi më herët Don Yeomans, menaxheri i Programit të Objekteve Pranë Tokës të NASA-s, citon lajmifundit.al. “Unë mund të rrëmbej dylbitë e mia dhe ta shijoj për veten time. Asteroidët janë diçka e veçantë”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet