Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ambasadori Lu viziton me familjen Muzeun Historik dhe Etnografik të Krujës

Ambasadori-LuAmbasadori i SHBA-ve në vëndin tonë, Donald Lu,   së bashku me familjen,  ka vizituar gjatë ditës së djeshme ambjentet e Muzeut Historik Kombëtar “ Gjergj Kastrioti Skënderbeu” dhe Muzeun Etnografik, Krujë.

Lu gjatë kësaj vizite është shoqëruar nga specialistët e muzeut, të cilët i kanë treguar gjithçka lidhur me objektet, dokumentet apo edhe bibliografitë origjinale, të cilat flasin qartë për historinë e popullit shqiptar në shek. XV e më gjerë.

Ambasadori amerikanka vizituar edhe disa pavione si atë të antikitetit dhe mesjetës së hershme, atë të principatave shqiptare, të pushtimit osman, pavionin e kështjellave mesjetare, etj.

Ambasadori së bashku me familjen e tij, ka parë mjaft objekte prej qeramike, bronxi, hekuri, bakri, faksimile të ndryshme, ikona origjinale, shkrime, këmbanë e vitit 1462, shpata origjinale të shek. XV etj.

Ndërkohë që gjatë kësaj vizite Ambasadori ka realizuar edhe fotot e rastit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet