Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Zgjedhjet në Greqi, dalin Exit Pollet: Syriza në krye, fuqizohet Agimi i Artë


ATHINE – Kane dale rezultatet e sondazheve paraprake mbi rezultatin e zgjedhjeve te mbajtura diten e sotme ne Greqi.

Sipas Exit Polleve, gjithnje rezultate paraprake dhe jo zyrtare, partia e parë ne zgjedhje eshte SYRIZA me 39-35 përqind te votave.

“Lideri i SYRIZA, Tsiparas merr shumicën absolute ndersa Demokracia e Re ka marrë 27-23% të votave”, theksojne mediat greke.

Sipas tyre, Agimi i Artë ka marrë 8-6.4% të votave ndersa PASOK ka marrë 5.2-4.2% të votave nga zgjedhesit.

Perkthyer ne mandate, duket se SYRIZA mund të marrë 146-158 vende në Parlamentin e ri te Greqise nderkohe qe Partia e Jorgo Papandreut mendohet se ka pesuar në humbje të thellë.
Pjesemarrja ne votime vleresohet se ka qene ne masen 62 per qind.
Tashme pritet shpallja zyrtare e rezultatit te per mesuar se cilet jane fituesit dhe renditjen e forcave politike sipas votave qe kane marre.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet