Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Berlini thërret Moskën për të folur për zonë të tregtisë së lirë

angela-merkelQeveria gjermane i ka ofruar Rusisë një ofertë të rëndësishme për të zhbllokuar ngrirjen e konfliktit në Ukrainë. Sipas mediave gjermane, Berlini i ofron Moskës kooperim të ngushtë ekonomik, shkruan Süddeutsche Zeitung.

Qeveria gjermane i ka ofruar Rusisë kooperim të ngushtë ekonomik madje me perspektivë krijimin e një zone të tregtisë së lirë, sipas informacioneve që zotëron gazeta e njohur nga Mynihu. Qëllimi është dalja nga qorrsokaku i konfliktit në Ukrainë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë fjalë për këtë ofertë në Forumin Botëror Ekonomik në Davos. Ajo përmendi opsionin e bisedimeve mes Bashkimit Europian dhe Unionit Euroaziatik të dominuar nga Moska “për mundësitë e një kooperimi në një zonë të përbashkët tregtie”. Si kusht Merkel vuri zgjidhjen paqësore të konfliktit në Ukrainë, njoftojnë mediat gjermane.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet