Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Doganat bllokojnë 15 kompani nafte, edhe doganierët në testim

spiropaliPesëmbëdhjetë kompani të prodhimit dhe të përpunimit të naftës në Shqipëri, janë bllokuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave , pasi nuk janë të pajisur me matësa, për të matur cilësinë e naftës bruto, të përpunimit apo të stokimit të saj.

  “Duke qenë se 15 prodhuesit dhe përpunuesit nuk kishin vendosur matësat brenda datës 31 dhjetor u krye bllokimi, duke pezulluar plotësisht aktivitetin e tyre ekonomik”

Drejtore e Përgjithshme e Doganave, njoftoi për një valë tjetër testimesh, që kësaj here do të prekë edhe punonjësit e doganave.

Por ndryshe nga testimi i mësuesëve, punonjësve të burgjeve apo mjekëve, doganierët do t’i nënshtrohen një testi të hartuar nga të huajt, pikërisht nga Croën Agency.

 “Dogana ka nisur metodën e testit të standartizuar. Është një risi e padiskutueshme shqiptare.

Testi i integritetit u mundëson punonjësve të antikorrupsionit të kontrollojnë nëse punonjësit apo drejtuesit doganorë i përmbahen kodit doganor dhe kodit të etikës dhe nëse vendimet janë të duhura.”

E pranishme në takimin me fokus “Reforma në administratë dhe sistemi antikorrupsion” zhvilluar paraditen e sotme në Tiranë, zv ministrja e Financave, Irena Beqiraj e cilësoi Drejtorinë e doganave si faktor kyç në të ardhurat publike, dhe shtoi se sistemi korruptiv na ka rrethuar, por lufta ndaj tij ende nuk ka përfunduar.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet