Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ahmetaj: Çmimi i naftës u ul me 20 %

ahmetajMinistri i Zhvillimit Ekonomit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj deklaroi të premten se çmimi i naftës në tregun vendas ka rënë me 20 % dhe bursa e kompanive vendase ka ndjekur në mënyrë të drejtpërdrejtë rënien në tregun ndërkombëtar, që do të thotë se goditja e qeverisë ndaj monopoleve ka funksionuar.

Qyetarët shqiptare nga ulja e çmimit të naftës, tha ministri Ahmetaj në një intervistë për Top-Channel, përfitojnë në muaj 15 milionë dollarë lehtësim.

Lidhur me këtë, Ahmetaj solli shembullin e reagimit të tregut në vitin 2008. “Në 2008 për 6 muaj ka rënë çmimi i naftës nga 142 dollarë/barelli në 42 dollarë/barelli. Pra 300 %. Ndërsa çmimi në tregun shqiptar nuk e reflektoi këtë ulje, në të njëjtat nivele, por në nivele jashtëzakonisht të ulëta, që tregonte se tregu ishte monopol i drejtpërdrejtë”, tha Ahmetaj.
Ministri Ahmetaj hodhi poshtë akuzat e opozitës se çmimi i karburantit dhe taksat janë më të lartat në rajon.

“Të gjithë vendet e rajonit, taksën e qarkullimit nuk e kanë tek vlera e litrit por te regjistrimi i makinave. Kjo është një ndër arsyet pse ka atë diferencë te vogël çmimi shqiptar me çmimin e rajonit. Por e vërteta është se ne jemi nën mesataren e rajonit, madje edhe më mirë, nëse spostojmë taksën e qarkullimit tek regjistrimi”, tha ministri Ahmetaj. Por ne, tha ai nuk duam të vendosim asnjë taksë të re mbi njësitë motorike.
Ministri Ahmetaj në përgjigje të akuzave të opozitës për rritje të taksës së qarkullimit, tha se opozita duhet të bëjë publike vendimin e kohës kur transferuan taksen e qarkullimit nga njësitë motorike tek litri i naftës, vendimin që pasi e bënë 7 lekë po në vendim parashikuan rritjen në vazhdim me 10 lekë./

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet