Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

NATO: Separatistët prorusë po fitojnë territor në Ukrainë

natoNATO vlerëson se separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës janë duke zgjeruar territorin e tyre, duke zmbrapsur trupat ukrainase drejt perëndimit.

Komandanti i lartë ushtarak i NATO-s, gjenerali Philip Breedlove, ka thënë se situata në “vijën e kontaktit” në lindje të Ukrainës “nuk është e mirë”.

Breedlove ka shtuar se NATO-ja “nuk është kërcënim për Rusinë” dhe se vetëm kërkon të rivendosë normat evropiane, të tilla si “respektimi i kufijve ndërkombëtar dhe sovraniteti i shteteve”.

Ai ka thënë se aleanca po ashtu do të kërkojë që të rikthejë komunikimin me shefin e forcave të armatosura ruse, gjeneralin Valery Gerasimov.

NATO ka ndërprerë kontaktet me liderët ushtarakë të Rusisë për disa muaj, për shkak të konfliktit në lindje të Ukrainës.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet