Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Gratë braziliane protestojnë lakuriq pse s’i lënë lakuriq në plazhe

graGratë në Brazil organizuan një protestë tërësisht të zhveshura, për të kërkuar të drejtën për të ecur tërësisht të zhveshura.

Aktivistët duan një ndryshim në ligjin që i pengon gratë të shëtisin tërësisht të zhveshura në plazhe.

Grupi shpreson ta kthejë vëmendjen te një ligji brazilian, i cili ndalon gratë që të shëtisin tërësisht të zhveshur në plazh, si dhe të vënë në pah çështjet kulturore që rrethojnë lirinë e trupave të grave, transmeton “Mirror”.

“Ne besojmë se kjo është diçka që do të marrë pak kohë. Kjo është diçka kulturore, do të marrë pak kohë për të ndryshuar, por nuk ia vlen që ne të rrimë duke mos bërë asgjë”, tha Nogueira për Reuters të martën.

Aktivistët festuan mbështetjen në rritje për këtë lëvizje, me një numër të burrave dhe grave që morën pjesë.

“Kjo është një hapësirë për të gjithë për ta ndarë, për të qenë i lumtur”, tha e zhveshura Barbara Calmo.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet