Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shtypi suedez: Ismail Kadare “Kafka i Shqipërisë”

kadareeGazeta suedeze “Helsingborgs Dagblad” ka botuar shkrimin me titull “Kafka shqiptar”, ku analizohen tre romane të Kadaresë: “Kronikë në gur”, “Pallati i ëndrrave” dhe “Dimri i madh”, të botuar së fundmi.

Ditë më parë është bërë e ditur se Kadare ka fituar çmimin prestigjioz “Jerusalem Prize” për vitin 2015. Octavio Paz, V. S. Naipaul, J. M. Coetzee dhe Mario Vargas Llosa e fituan “Jerusalem Prize” përpara se të merrnin çmimin Nobel.

The Jerusalem Prize for the Freedom of the Individual in Society, është një çmim letrar që jepet çdo dy vjet nga Panairi Ndërkombëtar i Jerusalemit.
Çmimin inaugural e ka marrë në vitin 1963 Bertrand Russell i cili kishte fituar Nobel Prize për Paqe më 1950. Octavio Paz, V. S. Naipaul, J. M. Coetzee dhe Mario Vargas Llosa të gjithë e fituan “Jerusalem Prize” përpara se të merrnin çmimin Nobel.

Ja lista e laureatëve të mëparshëm:

1963 : Bertrand Russell
1965 : Max Frisch
1967 : Andre Schëarz-Bart
1969 : Ignazio Silone
1971 : Jorge Luis Borges
1973 : Eugène Ionesco
1975 : Simone de Beauvoir
1977 : Octavio Paz
1979 : Isaiah Berlin
1981 : Graham Greene
1983 : V. S. Naipaul
1985 : Milan Kundera
1987 : J. M. Coetzee
1989 : Ernesto Sábato
1991 : Zbignieë Herbert
1993 : Stefan Heym
1995 : Mario Vargas Llosa
1997 : Jorge Semprún
1999 : Don DeLillo
2001 : Susan Sontag
2003 : Arthur Miller
2005 : Antonio Lobo Antunes
2007 : Leszek Kolakoëski
2009 : Haruki Murakami
2011 : Ian McEëan
2013 : Antonio Muñoz Molina

Çmimi do t’i dorëzohet Kadaresë më 8 shkurt 2015.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet