Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kapet peshkaqeni mostër, prehistorik me 300 dhëmbë në gojë

peshkaqeni-mosterRreth 80 milione vite më parë ata ishin zotër të oqeaneve. Kohet ndryshojne, natyre nxjerr nga koha shume krijesa dhe sot vetëm dy prej tyre dihen ende të gjallë dhe njëri s’është më.

Një grup peshkatarësh australianë mbetën të habitur kur nxorrën nga rrjetat e tyre një peshkaqen prehistorik me 300 dhëmbë në gojë.

“Ai ka mbi 300 dhëmbë, pra nëse përfundon në atë gojë nuk del më. Mund të duket mirë për dentistët, por nuk mendoj se imazhe të këtij peshkaqeni u duhen treguar fëmijëve, sidomos para se të flenë”, thotë Simon Boag, kryetar i Sindikatës së Peshkatarëve Australianë.

Ai deklarois e  predatori duket si 80 milion vjeç dhe shpjegon se zakonisht të tilla specie jetojnë nën 1500 metra thellësi rrallë ngjiten deri në 1200 metra thellësi. Peshkaqeni u nxorr nga uji në bregdetin e Victoria-s.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet