Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Xhihadistja italiane e martuar me një shqiptar: Allahu na dhëntë fitore mbi të pafetë

xhihadKur e gjithë bota është tronditur nga sulmi në zemër të Parisit, në redaksinë e “Charli Hedbo” Italia zbulon udhëtimin e femrës së parë xhihadiste italiane, e cila nga Grosseto mendohet se tashmë jeton në Siri së bashku me bashëshortin e saj shqiptar.

“Allahu na forcoftë këmbët dhe na dhëntë fitore mbi të pafetë”. Është thirrja e 27 vjeçares italiane Maria Gulia Sergio, gruaja e parë xhihadiste italiane.

Mediat e vendi fqinj shkruajnë se e reja është martuar me një shqiptar mysliman, dhe që prej shtatorit të 2014, kur ajo u nis nga aeroporti i Romës drejt Turqisë, nuk ka asnjë gjurmë të saj.

Maria kishte jetuar disa muaj me bashkëshortin e saj me origjinë shqiptare, edhe ai mysliman në Grosseto.

“Tashmë Fatima Az Zhara (emri I konvertuar) është në listën e 53 “luftëtarëve të huaj” . Në listë janë emrat e personave të cilët janë gati të shkojnë në Lindjen e Mesme për të luftuar “të pafetë”. Më pas të kthehen në vendin e tyre e të bëhen bomba të vërteta me sahat siç ndodhi në Paris me masakrën e Charli Hedbo”, shkruan “Il Tirreno”, online.

Mendohet se me të, drejt Sirisë kanë shkuar edhe disa miq të komunitetit mysliman shqiptar që jeton në Grosseto dhe që i ishin përgjigjur thirrjes për të luftuar me armë në emër të Kalifatit.

Mediat italiane shkruajnë dhe për një takim që Shefqet Kraniqi, imami i xhamisë së madhe në Prishtinë të ketë bërë në Itali.

Krasniqi kishte qëndruar vetëm një natë për tu nisur mëngjesin e së nesërmes dhe Maria mund ta ketë njohur përmes bashkëshortit të saj.

Imami aktualisht ndodhet në masën e arrestit shtëpiak, një vendim i marrë në mes të nëntorit, pasi u mbajt një muaj në paraburgim. Ndërsa për fatin e Marias askush nuk di asgjë, ndoshta mund të jetë në Siri por -ndoshta dhe jo- thotë e ëma

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet