Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Basha akuzon Ramën, nuk përmend Shullazin

basha-2014-lulzimKryetari i PD, Lulzim Basha me anë të një postimi në faqen e tij zyrtare ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për lidhje me krimin, por nuk ka dhënë detaje shtesë dhe as ka përmendur emrin e Emiljano Shullazit, i cili u akuzua më herët nga sekretari i PD, Arben Ristani për kërcënim ndaj kryetarit të opozitës.
Ja mesazhi i Bashës në FB:
Me pergjegjesi politike dhe morale para vendit, akuzoj sot kryeministrin e vendit si promovuesin me te madh te krimit ne institucionet publike, ne historine e shtetit shqiptar. Jam i vetedijshem per peshen e akuzes por ne nuk mundet te fshehim te verteten, duam te jemi te ndershem me popullin tone. Shqiperia jone eshte e vleres, e te vertetes dhe e ndershmerise.
Opinioni publik i njeh fare mire provat qe kerkon i akuzuari. 19 nga 83 deputetet e mazhorances vijne nga nje background kriminal. Ne historine e parlamentarizmit boteror nuk mund te gjesh nje rast te vetem kur nje lider shumice a pakice, te kete futur afro 25% te listes se deputeteve me te dhena kriminale. Kjo mazhorance mbahet me votat e krimit. Kjo eshte vetem fasada e lidhjeve organike rilindje-krim.
Detyra jone eshte ta clirojme qeverisjen, politiken dhe sherbimet publike te shqiptareve nga krimi. Asocimi me krimin eshte bere me vullnet te plote nga i akuzuari dhe ka nje kosto te larte per moralin, trashegimine, vlerat, interesat dhe sigurine kombetare.
Nuk i njihja per kriminele – thote Kryeministri – se me sollen deshmine e penalitetit. A mundet qe institucionet me te informuara te vendit sic jane partite politike dhe lideret e tyre, t’i perzgjedhin deputetet ne menyre kaq siperfaqesore!
Keshtu e drejton ky njeri edhe qeverine, keshtu e drejton edhe sigurine e vendit? Si mund t’i genjesh shqiptaret ne kete menyre dhe mos te te zvarget boja?!
Nese vertet ndjehet i penduar nga deputetet me rekorde kriminale, trafikantet e prostitucionit dhe droges, pse nuk i terheq mbeshtjetjen politike dhe nuk i perjashtom nga grupi i tij parlamentar?
Ky eshte nje krim kunder vendit. Nje politikan me integritet nuk ia ben kete padrejtesi qytetareve dhe vendit te tij. Ky rekord i te keqes na nxin faqen sot dhe neser. Per kete nje lider nuk do rrinte asnje ore me shume ne hapesiren publike.
Bllofin me doreheqjen nuk ta pranon kush. Doreheqja eshte akt nderi dhe vlerash. Por ky nuk eshte rasti per pritshmeri te tilla. Nje politikan me vlera nuk do krijonte nje varesi te tille bashkepunimi me krimin.
Presioni me padi penale ndaj opozites eshte strategji e mafias, eshte presion per te heshtur. Krimi dhe miqte e tij ne politike nuk e frikesojne kete popull. Do na kene perballe deri sa te shpetojme vendin prej tij. Ne jemi te vendosur ne luften tone per te pastruar politiken dhe shtetin nga krimi, te vendosur te clirojme shtetin dhe shoqerine nga miqte e krimit ne politike.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
7 Comments
 1. duli says

  thuj emrat o pusht mo bej lojra me popullin se ka dhe ne PD e PS Deputet kriminel pse nuk thua vetem 19 nuk jan kriminel ne parlament e te gjith te tjeret jan kriminel me ne krye ty sali berishen edi rama ju duhett tu varish ti ishe ministri brendshem kur vrave 4 protestus o pusht

 2. naseri says

  Shko more kriminel, ska vrases me te medhenj se ti me idhullin tend, Berishen. Ju do duhet te ishit pas hekurave per masakren e 21 Janarit. Tani e dini se po i vjen litari i drejtesise tek fyti bossit tuaj kriminal dhe jeni hedhur si hijenat kundrejt ligjit dhe rregullit.

 3. MALSORI says

  bravo Luli mund te kete edhe me shume por edhe ti shiko PD te mos kete te tille

 4. shqiptari says

  Ti Lul je kokra kriminelit bashku me saliun prandaj mbrojshit Lazaratin e bojshit sikur se shof, tani bëni si të pastër hidhni baltë me mbuluar veten tuaj, salushi dhe ti jeni maskarenj dhe pushta që do me fut popullin në luftë civile, tani që Rama po bën shtet dhe ju nuk u pëlqen sepse doni të vazhdojë kshu pa rregulla, po u afrohet dita ju kupolës së mafies(PD) berishoviç, lulush, Ristan, etj

 5. marko says

  Ik o b bure.ti je vete nje vrases.ke duart me gjak.hidh shashka hidh po edi do tu me radhe.dhe po nuk e beri ne te semes dhe ai

 6. tokesori says

  hej lulush te erdhi zeri? Po mkunishe ti pusht ne 21 janar? Po per Gerdecin O KRIMINEL? vRATE 26 BIJE NENASH, SI HARROVE? Ti e di shume mire qe nuk te gjen gje as nga Shullazi, dhe nga asnje tjeter, ke mbrojtes qe te mbrojne me pagese se e di qe ke bere krime

 7. strugani says

  Ik o se ste nget kush or kriminel afrohet 21 janari qe duhet ti japish llogari per ato 4 protestues qe vrave para kryeministrise dhe del e qyravitesh qjoja se te kercnohen dikush keto peradha tregoja mamase tuaj.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet