Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Cudia në Japoni, fotot e ishullit që zmadhohet vit pas viti

ishulli-japoniNe Japoni autoritetet njoftuan se që prej nëntorit, e deri më tani, ishulli i pagëzuar me emrin Nishinoshima është zmadhuar dhjetëfish dhe parashikimet janë që brenda një kohe të shkurtër lartësia më e madhe mbi nivelin e detit të shkojë në 110 metra.

Ishulli ka një sipërfaqje prej 2.3 kilometrash katrorë dhe në fund të tij duket ende llava e nxjerrë nga vullkani, shpërthimi i të cilit ishte shkaku i krijimit të ishullit.

Nga ajo kohe vullkani vazhdon të mbetet aktiv dhe autoritetet japoneze këshillojnë anijet të shmangin udhëtimin pranë kësaj zone.

Sot as që bëhet fjalë për të shndërruar në një ishull të banuar, por pas disa dekadash, kur vullkani të jetë qetësuar dhe të mos paraqesë më rrezik, ndoshta do të kthehet në një shtëpi të re për shumë japonezë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet