Tuesday, July 17, 2018
Home Zgjedhjet-2017

Zgjedhjet-2017

Lajmet e fundit nga Zgjedhjet 2017 ne Shqiperi

Sot është dita e vendimit te sovranit dhe politikanët duhet të heshtin. Kështu është shprehur Astrit Patozi pas votimit në qendrën Nr.1964 tek shkolla “Lidhja e Prizrenit” në Tiranë. Për Patozin retorika e deritanishme e politikës nuk ka vlerë, pasi çfarë kanë mbjellur do të korrin. "Sot në fakt është...
Procesi i numërimit të votave për zgjedhjet parlamamentare të 25 qershorit është drejt fundit. Njoftohet se deri në 08:47 të mëngjesit të kësaj të marte është ezauruar numërimi i 95.52% i Qendrave të Votimit ose 5122 Qendra Votimi nga 5362 që janë në total. Në Berat kanë mbetur 4 kutitë...
Në qarkun e Durrësit, vijon procesi i numërimit të votave, ku janë numëruar 423 kuti nga 460 kuti që janë në total. Rezultatet tregojnë se PS kryson, e ndjekur nga PD dhe LSI. Në bazë të rezultatit që prodhojnë kutitë e numëruara, Partia Socialiste ka marrë 66567 vota ose 8...
Në Durrës numërimi i votave po ecën me ritme të ngadalta. Deri në ora 16.05 janë numëruar 140 kuti nga 460 të tilla në krejt qarkun. Sipas 30 për qind të votave të numëruara, rezultati në Durrës është si më poshtë: PS, 51.26 për qind, ose 8 mandate PD, 27.21 për qind, ose...
Analisti Agron Gjekmarkaj shprehet se disfatën kreut të PD-së, Lulzim Basha ia ka dhënë lista që ai i paraqiti elektoratit. I ftuar në Top Channel për të komentuar rezultatin e zgjedhjeve të 25 Qershorit, ai tha se lista e Bashës nuk ishte aspak përfaqësuese. “Bashës disfatën ia dha lista. PD kishte...
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk ka pranuar të japë asnjë koment në lidhje me rezultatet e zgjedhjeve. Duke dalë nga selia e PD, Basha i ka thënë gazetarëve se pas përfundimit të numërimit do të japë opinionin e tij. “Pas përfundimit të numërimit do të jap komentet e mia”,...
Bashkimi Europian reagon për herë të parë pas zgjedhjeve të 25 qershorit në Shqipëri. Me një deklarate të Përfaqësueses së Lartë të BE, Federica Mogherini dhe Komisionerit Johannes Hahn thuhet se se zgjedhjet ishin të rregullta. Por, sqarohet se BE po pret raportin përfundimtar të OSBE/ODIHR për të dalë...
Ne ndryshim nga ditët e zakonshme të fushatës elektorale, Lulzim Basha ka zgjedhur nje pushim me familjen për të kaluar këtë të shtunë. Kryetari i Partisë Demokratike ka shfrytëzuar ditën e heshtjes zgjedhore për të kaluar pasditen me bashkëshortën Aurela dhe dy vajzat e tij. Basha ka postuar një fotot në...
Deri tani janë numëruar 14 nga 84 kutitë e votimit për zgjedhjen e kryetarit te bashkisë së Kavajës kryeson kandidati i Partisë Socialiste. Dorjan Murati kandidati i PS kryeson me 1681 vota i ndjekur nga kandidati i opozitës Isa sakja me 1465 vota. Maksim Kona kandidati i Lëvizjes Socialiste...
Lëvizja Socialiste për Integrim Sarandë, denoncon një tjetër rast të shpërndarjes së parave në koëmbim të votive, kësaj here në Delvinë. Sipas LSI-së, disa persona, njëri prej të cilëve është prezantuar si shefi i Antidrogës u ka ofruar lekë dhe ushqime banorëve në këmbim të votës. Pjesë e këtij grupi, sipas...

SOFT

VIP