Teknologji

Kjo është mënyra për të zbuluar nëse telefoni juaj është origjinal

Në ditën e sotme është e veshtirë të blesh një celular, të paguash një shumë të madhe për të dhe në fund të mos jesh i sigurt për mallin që ke blerë. Nëpër dyqane janë të pafund materialet dhe paisjet ...

Read More »

Kina po prodhon super-kompiuterin e vitit 2020

Superkompjuteri “Tienhi-3” prodhimi i së cilës ka filluar në Qendrën Kombëtare të Super Kompjuterit në qytetin Tiencin, do të jetë 10 herë më i shpejtë se “Sunway-TaihuLight”. Kina njoftoi se ka filluar prodhimin e një kompjuteri që është më i ...

Read More »

Zbulohen dy risite me te medha te iPhone 8

iPhone 8 nuk do të dale ne treg deri në shtator, por kjo javë është përcjellë me thashetheme të ndryshme rreth pajisjes së ardhshme. Sipas raporteve online Apple do të lansojë tri pajisje të reja – dy versione të reja ...

Read More »

Ankesat e perdoruesve bindin Youtube-n te marre vendimin drastik

Uebfaqja më e madhe e videove, YouTube, ka paralajmëruar disa ndryshime, përfshirë edhe largimin e reklamave 30-sekondëshe që më parë nuk mund të hiqeshin manualisht. Kjo pasi Google duket se ka marrë parasysh ankesat e shumta të përdoruesve për reklamat ...

Read More »

Detajet/ Ja super-risitë që do të ketë iPhone 8

Përderisa iPhone 8 nuk do të lansohet deri në shtator, kjo javë është përcjellë me thashetheme të ndryshme rreth pajisjes së ardhshme. Sipas raporteve online Apple do të lansojë tri pajisje të reja – dy versione të reja të iPhone ...

Read More »

“Jaguari” konkuron BMW-në me këtë super-makinë

Divizionit ekskluziv i Jaguar Land Roverit që është përgjegjës për përforcimin e modeleve ekzistuese, i kanë mbetur detajet e fundit në modelin XE SVR, që pritet të jetë rival i BMW M3. Auto Express raporton se modeli është duke u ...

Read More »

WhatsApp sjell qindra “emoji” të reja

Një tjetër përditësim i WhatsApp na sjell qindra emoji të reja dhe ja se çfarë duhet të dini për këtë. Shërbimi mjaft popullor i çatit në të gjithë botën, ka bërë një përditësim për përdoruesit e Android duke zgjeruar mundësinë ...

Read More »

Kompania e famshme e telefonave pranë falimentimit

Gjiganti kanadez i telefonave smartfonë “BlackBerry” është drejt perëndimit, ku pjesa e tregut që zë është gati zero. Këtë tendecë, që prej kohësh ishte vënë re, e konfirmuan të dhënat e kompanisë së analizave “Garnter” mbi shtijet botërore të smartfonëve. ...

Read More »

A është celulari juaj origjinal? Ja si t’a zbuloni përmes këtij kodi

Në ditët e sotme me rritjen e kompanive teknologjike është e vështirë të dallohet prodhimi origjinal nga imitimi apo kopja. Por ekziston një metodë për të parë nëse telefoni juaj është prodhim origjinal, apo është prodhuar ne ndonjë shtet tjetër. ...

Read More »

Vajza 7-vjecare kërkoi punë në Google, ja përgjigja e shefit të kompanisë

Disa fëmijë duan të jenë astronautë, zjarrëfikës ose shef kuzhine kur të rriten. Por një vajzë e vogël ka pikëpamjen e saj të vendosur në një nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë. Chloe Bridgewater vetëm 7 vjeç, ...

Read More »