Teknologji

Klasifikimi i fundit, ja 10 smartphonet më të mirë në qarkullim

Kur Martin Cooper prezantoi më 3 prill të vitit 1973 projektin për prodhimin e celularit të parë, nuk do ta kishte menduar kurrë që shpikja e tij do të sillte revolucion për botën. Telefonia e lëvizsshme ose thjesht celulari është ...

Read More »

Nokia padit kompaninë Apple

Kompania e Nokias ka paditur Apple. Sipas njoftimeve nga vetë kompania, thuhet se ka paditur kompaninë Apple mbi shkeljet e pretenduara të patentave në SHBA dhe Evropë. Të dy kompanitë e mëdha të teknologjisë tashmë kanë një marrëveshje për disa ...

Read More »

Risitë e iphone 8 jashtë çdo parashikimi

The Wall Street Journal raportoi se kompania Apple është duke testuar 10 lloje të ndryshme të prototipave për iPhone-in e vitit 2017. iPhone 8 do të karikohet me wireless. AirPods të Apple nuk janë lëvizja e parë e kompanisë për ...

Read More »

Një Lamborghini shumë i rrallë mahniti Londrën

Një nga veturat më të rralla të markës Lamborghini është parë për herë të parë në Britani, përderisa agjenti i shitjeve H.R. Owen siguroi një nga katër modelet e vetme ‘Veneno Coupes’ që ekzistojnë në botë. I lansuar më 2013, ...

Read More »

Tani mund ti editoni dhe ti fshini mesazhet në “WhatsApp”

“WhatsApp” është një ndër aplikacionet më të përhapura sot në botë, dhe me ndryshime të theksuara që prej kohës kur këtë aplikacion e bleu kompania e Mark Zuckenberg. Shumë kanë dashur që kur një mesazh ia dërgon dikujt, ta fshini ...

Read More »

Peticioni nga 1 mijë shkencëtarë: Kujdes nga ky robot, do rrezikojë njerëzimin

Mbi 1 mijë shkencëtarë, përfshirë Stephen Hawking dhe Elon Musk u bashkuan në një peticion drejtuar njerëzimit për të patur kujdes me avancimin e pakontrolluar të inteligjencës artificiale. Synimi i këtij peticioni është ndërgjegjësimi i njerëzimit për kërcënimin real që ...

Read More »

“Rrjedhin” pamjet e para të modelit “HTC X10”

Modeli HTC X10, që fillimisht është përfolur muajin e kaluar pas prezentimit të specifikave të tij në Eurasian Economic Commission, tani ka rrjedhur në disa imazhe të reja. Imazhet e shfaqura fokusohen në pamjen frontale të pajisjes, mirëpo një prej ...

Read More »

Momenti kur cigarja elektrike i shpërthen një njeriu në xhep

Një kamerë sigurie tek një qendër tregtare në Leeds të Anglisë ka regjistruar momentin kur bateria e një cigare elektrike shpërthen në xhepin e një personi që ishte duke ecur në një dyqan Personi, i cili ka shpëtuar me lëndime ...

Read More »

Apple me iPhone “Ferrari”

Apple pritet që në vitin e ardhshëm të lansojë tre modele të iPhonet, me njërin nga të cilët me emër “Ferrari”, sipas raportimeve të fundit. Dokumentet e rrjedha nga kompanitë përkrahëse të Apple-it në Azi, telefoni i ardhshëm “Ferrari” do ...

Read More »

Parashikimi i frikshëm, interneti do ndërpritet 24 orë ose më shumë së shpejti…

Interneti në gjithë botën do të ndërpritet për 24 orë brenda vitit 2017, ka parashikuar një ekspert i sigurisë. Çdo dhjetor sjell parashikime të reja për vitin që do vjen, por pretendimet se në vitin 2017 interneti do të ndërpritet ...

Read More »