Teknologji

Kompania e famshme e telefonave pranë falimentimit

Gjiganti kanadez i telefonave smartfonë “BlackBerry” është drejt perëndimit, ku pjesa e tregut që zë është gati zero. Këtë tendecë, që prej kohësh ishte vënë re, e konfirmuan të dhënat e kompanisë së analizave “Garnter” mbi shtijet botërore të smartfonëve. ...

Read More »

A është celulari juaj origjinal? Ja si t’a zbuloni përmes këtij kodi

Në ditët e sotme me rritjen e kompanive teknologjike është e vështirë të dallohet prodhimi origjinal nga imitimi apo kopja. Por ekziston një metodë për të parë nëse telefoni juaj është prodhim origjinal, apo është prodhuar ne ndonjë shtet tjetër. ...

Read More »

Vajza 7-vjecare kërkoi punë në Google, ja përgjigja e shefit të kompanisë

Disa fëmijë duan të jenë astronautë, zjarrëfikës ose shef kuzhine kur të rriten. Por një vajzë e vogël ka pikëpamjen e saj të vendosur në një nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë. Chloe Bridgewater vetëm 7 vjeç, ...

Read More »

Ja si ta mbushni baterinë e iPhone 2-fish më shpejt

Duke filluar nga iPhone 6, tash ka mundësi të mbushjes së baterisë nga 0 në 100% dy herë më shpejtë. Por rezultatet e kësaj varen se sa e vjetër është bateria e pajisjes suaj. Fillimisht në iPhone tuaj shtypeni “Airplane ...

Read More »

E pabesueshme, ja sa mesazhe dërgohen brenda një dite në Whatsapp e Messenger

Aplikacioni Messenger i Facebook ishte platforma që pati suksesin më të madh në vitin 2015, duke pasur rritjen më të ndjeshme. Themeluesi i Facebook dhe Facebook Messenger, Mark Zuckerberg njoftoi se Messenger tashmë është aplikacioni i dytë më popullor iOS, ...

Read More »

Zbulimi tronditës “Lamborghini” me probleme, mund të shpërthejë në zjarr!

Nuk do ta besoni, por edhe Lamborghini ka probleme. Jeni mësuar që kjo veturë të mos ketë ndonjë defekt, por ja që nuk është ashtu. Lamborghini mund të rrezikohet nga zjarri. Ky është konstatimi i fundit. “Në kushte të caktuara makinës, ...

Read More »

Pokemon Go me risi dhe karakteristika të reja

Pokemon Go do të publikoi përditësimin e ri këtë javë. Përditësimi thuhet se do të jetë masiv pasi që janë regjistruar më shumë se 80 ndryshime. Në përditësimin e ri do të ndryshohen fushat, krijesat, reagimet dhe suksesi në lojë. ...

Read More »

FOTO/ Del në shitje makina e parë fluturuese, ja çmimi

Një prodhues i automjeteve nga Holanda i ka vënë në treg për herë të parë ndonjëherë makinat fluturuese komerciale. Prodhuesi “PAL-V”,  i ka krijuar dy lloje të makinave fluturuese “Liberty Sport” dhe “Libery Pionner”. Këto makina trirrotëshe kanë tri ulëse ...

Read More »

Kujdes, kanë defekt. BMW tërheq 40 mijë vetura nga tregu

Prodhuesi i automjeteve BMW do të tërheqë 41.685 vetura nga Kina, për shkak të defektit të “airbag”-ut të automjeteve, raporton Anadolu Agency (AA). Drejtoria për Inspektim dhe Karantinë e Kinës, njoftoi se tërheqja e automjeteve të BMW-së e cila do ...

Read More »

Dështimi i “Note 7”, Samsung rikthehet me 60 milion njësi Galaxy S8 dhe S8 Plus

Samsungu raportohet se pret sukses të madh me dy telefonat e rinj, Galaxy S8 dhe S8 Plus, duke rritur për 40 për qind numrin e njësive të prodhuara në krahasim me modelin e shkuar S7. Kompania kishte prodhuar fillimisht 12 ...

Read More »